Sainte-Maxime

Sainte-Maxime

Sainte-Maxime, urokliwe nadmorskie miasto położone nad Zatoką Saint-Tropez, może pochwalić się historią sięgającą VII wieku p.n.e., kiedy to Fenicjanie założyli tu swój port. Wykorzystując naturalne ukształtowanie wybrzeża, stworzyli port, który stał się ważnym punktem na szlaku handlowym między Marsylią a Italią. Po Fenicjanach tereny te zdobyli Grecy, a następnie Rzymianie, którzy rozwinęli lokalną produkcję wina i oliwy. W średniowieczu miasto przechodziło burzliwe koleje losu - było we władaniu Saracenów i padało ofiarą pirackich najazdów, by w końcu stać się spokojną osadą, w której schronienie znaleźli mnisi. Nazwę miasto zawdzięcza świętej Maksymie z Callian, której relikwie spoczywają w miejscowym kościele parafialnym z XIX wieku.
Prawdziwy rozkwit miasta nastąpił wraz z rozwojem turystyki na Lazurowym Wybrzeżu. Dziś Sainte-Maxime słynie przede wszystkim z przepięknych, piaszczystych plaż. Do najważniejszych należą: Plage du Centre Ville, Plage de la Nartelle, Plage de la Croisette oraz Plage des Éléphants, nazwana tak ze względu na charakterystyczne formacje skalne przypominające słonie. W przeciwieństwie do położonego po drugiej stronie zatoki, ekskluzywnego Saint-Tropez, miasto zachowało bardziej kameralny charakter i oferuje znacznie przystępniejsze ceny noclegów. Jedyną niedogodnością są częste korki na obsadzonej palmami nadmorskiej promenadzie, która stanowi główną arterię komunikacyjną między autostradą a Port Grimaud.
Choć głównym atutem miasta są plaże i malowniczy port jachtowy, Sainte-Maxime oferuje znacznie więcej atrakcji. W sercu starego miasta znajduje się XVI-wieczna Tour Carrée - czworokątna wieża obronna, która chroniła miasto przed piratami. Warto odwiedzić też modernistyczną willę Baroncelli z 1930 roku, obecnie mieszczącą muzeum sztuki i tradycji lokalnych, oraz neogotycki kościół parafialny pw. św. Maksymy (Sainte-Maxime) z XIX wieku. Świątynia, górująca nad starym miastem charakterystyczną dzwonnicą, została zbudowana w latach 1855-1856 na miejscu starszego kościoła z XVII wieku. Wewnątrz znajdują się relikwie patronki miasta - św. Maksymy z Callian. Na wzgórzu ponad miastem wznosi się kaplica Sainte-Maxime z 1855 roku, z której roztacza się wspaniały widok na zatokę. Położony na obrzeżach miasta Jardin Botanique des Myrtes oferuje w upalne dni przyjemny cień wśród bujnej roślinności śródziemnomorskiej. Niedaleko miasta znajduje się także malowniczy zamek Château Roubaud z XVIII wieku.
Sainte-Maxime to prawdziwy raj dla fotografów krajobrazowych. Różnorodność scenerii - od piaszczystych plaż przez malowniczy port po wzgórza Masywu Maures - stwarza nieograniczone możliwości fotograficzne. Szczególnie atrakcyjne są wschody słońca fotografowane z promenady, kiedy pierwsze promienie oświetlają zatokę i jachty w porcie. Późnym popołudniem warto udać się na wzgórza otaczające miasto, skąd można uchwycić panoramę miasta na tle zachodzącego słońca. Niezwykłe ujęcia można także wykonać podczas sztormów, gdy fale rozbijają się o skały przy Plage des Éléphants.
Rozwiń tekst