Tamassós

Tamassós

Pierwsza wzmianka o Tamassós (gr. Ταμασσός) znajduje się w homerowej Odysei. Homer wspominał o transakcji wymiany żelaza na miedź, która wydobywana była w okolicach miasta. Rdzawoczerwone hałdy oraz ruiny pieców do wytapiania miedzi są widoczne na skraju wioski Politiko, która znajduje sie na ruinach starożytnego Tamassós.
W wyniku wojen persko-greckich, w roku 500 przed Chrystusem, Tamassós zostało zniszczone przez Persów, ale zdołało się podnieść. Barnaba i Paweł odwiedzili miasto podczas swojej podróży misyjnej. Namaścili oni Herakleídiosa na pierwszego biskupa Cypru. W roku 1200 Krzyżowcy przeprowadzili reformę kościoła, w wyniku której biskupstwo zostało rozwiązane. Tamassós straciło na znaczeniu, podupadło i zostało zapomniane. I tak jest aż do dzisiaj.
O dawnej potędze Tamassós świadczyć mogą groby królewskie odkopane na skraju miasta. Groby datowane są na lata pomiędzy 650 a 600 przed Chrystusem. Mimo tego samego okresu, groby w Tamassós różnią się architektonicznie od grobów w Salamis. Podziemne groby budowane były na podobieństwo domów mieszkalnych. Kamienne sklepienia podtrzymywane są przez ozdobne belki nośne, w jednym z grobów na ścianach znajdują są płaskorzeźby w kształcie okien i drzwi. Zwłoki składane były w kamiennych sarkofagach. W odkrytych sarkofagach znaleziono złote figurki sfinksów i lwów pochodzące z VI w. p.n.e. W tym czasie wyspa była pod władzą faraonów.
Rozwiń tekst