Bláa lónið

Bláa lónið

Bláa Lónið czyli Błękitna Laguna to spa i basen termalny położony na półwyspie Reykjanes w pobliżu miasta Grindavík. Basen powstał jako „produkt uboczny” pobliskiej elektrowni geotermalnej Svartsengi. Mieszanka wody morskiej i wody słodkiej wpompowywana jest na głębokość około 2000 metrów, gdzie nagrzewa się do temperatury około 240°C. Nagrzana woda używana jest do produkcji energii elektrycznej oraz do zasilania lokalnej sieci ciepłowniczej. Woda, po przejściu przez kotły w elektrociepłowni, wylewana jest na pole lawowe. Powstały w ten sposób sztuczny zbiornik wody w kolorze turkusowym początkowo wykorzystywany był przez lokalną ludność do kąpieli. Później powstało kąpielisko a w końcu elegancki basen spa.
Woda w basenie termalnym ma temperaturę w granicach 37 do 42°C i zawiera sole mineralne i krzemionkę. Basen termalny ma powierzchnię około 5000 metrów kwadratowych.
Wejście na teren basenu termalnego jest płatne i wymaga wcześniejszej rejestracji. Woda, po wykorzystaniu w basenie termalnym wypływa poza teren spa i tworzy spore rozlewisko wzdłuż którego poprowadzona jest ścieżka. Wejście na ścieżkę jest bezpłatne i jest możliwe o każdej porze dnia i nocy. Warto pospacerować pomiędzy wulkanicznymi skałami i rozkoszować się niesamowitym kolorem wody, który doskonale kontrastuje z brązem wulkanicznej lawy.