Hvar

Hvar

Miasto Hvar zostało założone już w czasach greckich, jednak na znaczeniu zyskało dopiero w roku 1278, kiedy to stało się ono siedzibą biskupstwa. Miasto było wielokrotnie przebudowywane i powiększane. Największe zasługi w tej dziedzinie należą się Wenecjanom, którzy otoczyli miasto murami obronnymi oraz wybudowali twierdzę oraz arsenał. Twierdza została wzniesiona na wzgórzu w północnej części miasta. Przy jej budowie pomagali Hiszpanie, dlatego przez długi czas twierdza nosiła nazwę Tvrdava Španjola (Twierdza Hiszpańska). W roku 1571 podczas ataku Turków doszło do eksplozji prochu, większa część miasta łącznie z budowlami obronnymi legła w gruzach. Ścieżka prowadząca do twierdzy otoczona jest ogromnymi palmami, agawami, kaktusami, cyprysami i inną śródziemnomorską bujną roślinnością. Z twierdzy rozpościera się niesamowity widok na miasto Hvar, zatokę oraz znajdujące się w niej wysepki (Pakleni Otoci).
Centralnym miejscem w mieście jest plac Trg Sv. Stjepana. Choć trudno to sobie wyobrazić, ale jest on największym placem miejskim w całej Dalmacji. Do XV wieku dookoła placu znajdowały się rabatki z ozdobnymi kwiatami. Później plac wyłożono śnieżnobiałym marmurem. Dzisiaj, zamiast rabatek plac otoczony jest ogródkami piwnymi.
Na końcu placu znajduje się katedra Sv. Stjepana ozdobiona wysoką dzwonnicą. Dzisiejsza, renesansowa świątynia wybudowana została w XVI wieku na miejscu dawnego benedyktyńskiego klasztoru. Plan katedry oparty jest o trzy nawy. Środkowa nawa zawiera elementy dawnego gotyckiego kościoła. Warte zobaczenia są bogato zdobione barokowe ołtarze. Do katedry przylega pałac biskupi. Kilka pomieszczeń dostępnych jest dla turystów, znajdująca się w nich ekspozycja przedstawia zabytki sztuki sakralnej.
Na placu, od strony morzą znajdują się budynki dawnego arsenału. W XVII wieku z inicjatywy hrabiego Pietra Semitecolego do budynku dobudowano dodatkowe piętro i przystosowano go do roli teatru. Teatr ów był jednym z pierwszych komunalnych teatrów w Europie (dwa pozostałe znajdowały się w Vicenza i Parmie).
Będąc w mieście warto zajrzeć jeszcze do następujących zabytków:
  • Wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO klasztor benedyktyński
  • Ruiny kościoła Sv. Marko z dobrze zachowaną barokową dzwonnicą
  • Klasztor franciszkański i znajdujące się w nim muzeum
Rozwiń tekst