Castell de Bellver

Castell de Bellver

Zamek Castell de Bellver wybudowany został na 112 metrowym wzgórzu, w pobliżu stolicy wyspy, miasta Palma de Mallorca. Pierwsze prace budowalne rozpoczęto już za panowania króla Jaume I, budowę jednak dokończono dopiero w roku 1309 za panowania jego syna, króla Jaume II. Zamek uchodzi za jedną z większych u ważniejszych warowni średniowiecznej Europy. W pierwotnych zamiarach, zamek miał służyć jako rezydencja królewska, jednak w swej długiej historii był przede wszystkim więzieniem. Zamek był między innymi świadkiem prześladowania Żydów w średniowieczu i miejscem publicznych egzekucji podczas hiszpańskiej wojny domowej.
O pierwotnym przeznaczeniu zamku świadczy przede wszystkim okrągły wewnętrzny dziedziniec otoczony dwupiętrową galerią zdobioną gotyckimi łukami. Dolna kondygnacja to muzeum dokumentujące historię Palmy od czasów prehistorycznych aż do powrotu wyspy pod koronę hiszpańską. Na górnym piętrze znajduje się kolekcja rzymskich rzeźb i posągów.
Ze platformy widokowej umiejscowionej na wieży rozpościera się niczym nieskrępowany widok na znajdujący się poniżej port i miasto.
Z racji tego, że zamek należy do standardowych atrakcji odwiedzanych przez wszystkie zorganizowane wycieczki, aby uniknąć tłoku zamek najlepiej odwiedzić w godzinach rannych lub popołudniowych.
Rozwiń tekst