Hala Sultan Tekke

Hala Sultan Tekke

Znajdujący się na skraju słonego jeziora w pobliżu Lárnaki meczet Hala Sultan Tekke (gr. ΤΤεκές Χαλά Σουλτάνας, tur. Hala Sultan Tekkesi) jest bez wątpienia najważniejszą islamską świątynią na Cyprze. Hala Sultan lub Umm Haram (po arabsku) była według legendy ciotką Proroka Mahometa. Przybyła ona na Cypr w roku 647. Umm Haram została ciężko ranna w trakcie zaciekłych walk z Rycerzami Maltańskimi i w konsekwencji odniesionych ran - zmarła. Na grobie Umm Haram znajduje się portal zbudowanych z trzech kamieni. Na temat środkowego kamienia krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że po śmierci świętej kamień samodzielnie przypłynął z Palestyny, inna wersja mówi, że przez wiele lat kamień unosił się nad mogiłą świętej. Miejscowi kapłani nie byli jednak pewni, jak długo cud będzie trwał i w trosce o bezpieczeństwo pątników postanowili siłą przymocować kamień do dwóch pozostałych.
Dzisiejszy meczet wraz z przylegającym klasztorem i pomieszczeniami dla pielgrzymów został wybudowany w roku 1816. Meczet otoczony jest sporym, zielonym ogrodem i leży w bezpośrednim sąsiedztwie słonego jeziora.
Na terenie meczetu miejsce ostatniego spoczynku znalazła także Chadidji, babka jordańskiego króla Husseina, która zmarła w 1930 roku podczas pobytu na Cyprze.
Meczet i ogród można zwiedzać codziennie pomiędzy wschodem i zachodem słońca. Odpowiedni strój (zakryte ramiona i kolana) jest konieczny, aby wejść do meczetu.
Rozwiń tekst