Coves dels Hams

Coves dels Hams

Coves dels Hams to jedna z dwóch jaskiń krasowych znajdujących się w miejscowości Porto Cristo. Jaskinia została odkryta w roku 1905 przez poszukiwacza kamieni szlachetnych doktora Pedro Caldentey Santrandreu. W roku 1912 podjęto pierwszą próbę oświetlenia podziemnego korytarza. W roku 1953 jaskinia została przystosowana do masowej turystyki i udostępniona zwiedzającym.
Ponad 800 chodnik łączy 10 komór jaskini. W każdej komorze podziwiać można stalaktyty, stalagmity a czasem także stalagnaty. Kolorowe, dynamicznie zmieniające się oświetlenie powoduje niesamowitą grę świateł na krasowych formacjach skalnych. W jednej z komór znajduje się niewielkie podziemne jezioro. W regularnych odstępach odgrywana jest na nim romantyczna scenka, para kochanków w łodzi przepływa się po jeziorze, w tle muzyka Mozarta. Formacje skalne, gra świateł oraz delikatna muzyka w tle tworzą niezapomnianą atmosferę.
W Puerto Cristo znajduje się jeszcze jedna jaskinia, Coves del Drac. Jest ona zdecydowanie większa od Coves dels Hams. Większość turystów trafia właśnie do Coves del Drac, przez co panuje w niej ciągły tłok, personel dba, aby podczas przechodzenia się nie zatrzymywać i jak najszybciej opuścić jaskinię. W Coves dels Hams jest spokojniej, ciszej i zdecydowanie taniej. Kolejną zaletą Coves dels Hams jest fakt, że w odróżnieniu od Coves del Drac, można w niej dowolnie fotografować.
Rozwiń tekst