Kérkira

Kérkira

Trochę Włochy, trochę Grecja… tak właśnie na pierwszy rzut oka wygląda miasto Kérkira, stolica wyspy Korfu. Spacerując malowniczymi uliczkami starego miasta podziwiać można bogatą historię miasta i wyspy. Panowanie Wenecjan, Anglików i Francuzów odcisnęło swoje piętno w bogatej architekturze. Mimo podejmowanych w ostatnich latach wysiłków na rzecz ratowania najważniejszych budowli, niektóre zabytki popadają w ruinę.
W letnich miesiącach miasto jest przepełnione. Każdy zakątek przesiąknięty jest atmosferą bazaru. Niezliczone kafejki, butiki i stoiska z turystyczną tandetą starają się przyciągnąć potencjalnego nabywcę. Niestety, zwłaszcza w letnich miesiącach ruch uliczny jest często nie do zniesienia. Wąskie uliczki są przepełnione trąbiącymi autami. Zdenerwowani kierowcy posyłają nieprzyjemne spojrzenia wszystkim i wszystkiemu, co znajduje się w pobliżu jezdni. Mimo tego całego zgiełku, miasto ma swój niepowtarzalny charakter i każdemu, kto chce na poznawanie swoich niezliczonych tajemnic.
Centralnym placem miasta jest esplanada, po grecku nazwana Spianada. Spianada zaliczana jest do najładniejszych placów w całej Grecji. Początki istnienia placu sięgają roku 1576. Wówczas to wenecjanie zaczęli rozbierać stare budynki znajdujące się w najbliższej odległości od starej twierdzy, aby mieć wolne pole do ostrzału na wypadek ataku na twierdzę. Na początku XIX wieku na niezagospodarowanym placu zaczęto urządzać park miejski. Sianada jest dzisiaj centrum życia kulturalnego i politycznego miasta. Na placu odbywają się zarówno koncerty rokowe jak i procesje na cześć świętego Spirίdona, patrona wyspy.
Stara twierdza, Paleo Frourio, znajduje się bezpośrednio przy esplanadzie. Twierdz została wzniesiona przez Wenecjan w roku 1550. Po przejęciu miasta przez Anglików, twierdza została otoczona murami obronnymi. Twierdza oddzielona jest od lądu szerokim na 20 metrów kanałem, który został wyżłobiony jeszcze przez Wenecjan.
Twierdzę warto odwiedzić przede wszystkim po to, aby podziwiać przepiękne widoki na miasto oraz wyspę. Wejście do twierdzy zdobi herb hrabiego von der Schulenburg, który to w roku 1716 obronił miasto przed najazdem Turków. Zewnętrzne mury twierdzy pochodzą jeszcze z czasów weneckich, liczne budynki wewnątrz twierdzy zostały wybudowane już przez Anglików. Wewnątrz twierdzy znajduje się także najbardziej rozpoznawalny kościół na wyspie, wzniesiony w roku 1830 kościół pod wezwaniem świętego Grzegorza. Kościół do złudzenia przypomina dorycką świątynię. Dzisiaj, kościół służy jako sala wystawowa.
Pałac Gubernatora. Wybudowany w roku 1819 w stylu neoklasycznym pałac w północnej części esplanady jest jednym z najcenniejszych zabytków w mieście. Fasada ozdobiona jest rzędem doryckich kolumn oraz obwarowana dwoma łukami triumfalnymi nazwanymi na cześć świętego Michała i Grzegorza. Początkowo pałac był siedzibą angielskiego gubernatora wyspy oraz siedzibą jońskiego parlamentu, później był letnią rezydencją greckich królów. Na parterze znajduje się Sala Senacka. To właśnie w niej w latach 1814 – 1864 obradował joński senat. Sala ozdobiona jest portretami brytyjskich gubernatorów: Mitlanda oraz Adama oraz portretem króla Grzegorza IV. Na pierwszym piętrze znajduje się muzeum sztuki azjatyckiej wystawiające bogate zbiory porcelany.
Kościół Ágios Spirίdon jest głównym kościołem miasta. Wybudowany w roku 1590, ozdobiony wysoką czterokątną dzwonnicą kościół poświęcony jest patronowi wyspy, świętemu Spirίdonwi. Z pierwotnego wystroju kościoła pozostało jedynie 20 pozłacanych kasetonów, które ozdabiają sklepienie świątyni. Freski ozdabiające ściany zostały namalowane w połowie XIX wieku. W świątyni przechowywane są relikwie patrona.
Klasztor Vlachernά. Leżący na południe od Kérkiry klasztor Vlachernά jest bodajże najczęściej fotografowanym motywem na wyspie. Wzniesiony w XVII wieku klasztor oraz kościółek Pamagias ton Vlachernon) znajduje się na miniaturowej wysepce połączonej wąską groblą z lądem.
Rozwiń tekst