Sólheimajökull

Sólheimajökull

Sólheimajökull to jęzor lodowca Mýrdalsjökull schodzący w kierunku południowym. U podstawy lodowca utworzyło się jezioro, w którym pływają oderwane od niego fragmenty lodu. Z jeziora wypływa rzeka Jökulsá á Sólheimasandi, która po kilku kilometrach wpada do Atlantyku.
Sólheimajökull, jest znaną i popularną lokalizacją turystyczną ze względu na swój rozmiar, bliskość od Reykjaviku oraz względną łatwość dostępu. Na pobliskim parkingu można zapisać się na wycieczkę po lodowcu z przewodnikiem albo wynająć kajaki, aby popływać pomiędzy górami lodowcowymi po lodowatym jeziorze.
Z parkingu prowadzi ścieżka, którą można dojść do jeziora a następnie ponad jeziorem w kierunku lodowca. Aby bezpiecznie poruszać się po lodowcu, trzeba być wyposażonym w odpowiedni sprzęt (raki, czekan). Zaleca się, aby na wycieczki po lodowcu wybierać się z doświadczonym przewodnikiem.
Po południowej morenie lodowca wydeptana jest nieoznakowana ścieżka, którą można podejść w górę lodowca. Ścieżka jest bardzo wąska i grząska a w kilku miejscach śliska. Po podejściu kilkudziesięciu metrów ścieżka znajduje się już ponad powierzchnią lodowca i otwiera się wspaniały widok na pofałdowaną warstwę wierzchnią lodu. Lód nie śnieżnobiały tylko szary a miejscami przysypany warstwą czarnego piasku. Wszystko to ślady działalności wulkanicznej. Popioły wulkaniczne osadzają się na powierzchni lodowca a następnie są w niego „wciskane” przez kolejne warstwy śniegu.
Do parkingu przed lodowcem można dojechać drogą 221 Sólheimajökulsvegur
Rozwiń tekst