Canal Grande

Canal Grande

Bardzo wygodnym sposobem na zwiedzanie Wenecji jest wycieczka gondolą lub tramwajem wodnym po głównej arterii miasta zwanej Canal Grande. Kanał ma długość około 3,8 km, jego szerokość waha się w granicach od 30 do 60 metrów, zaś głębokość dochodzi do 4 metrów.
Canal Grande stanowił pierwotnie jedno z ujść rzeki Brenta, do dziś dnia zachowany został jej pierwotny kształt. Założyciele miasta nazywali go Rivus Altus, co oznaczało tyle co Głęboka Rzeka. Po obydwu stronach rzeki – kanału powstały pierwsze zabudowania dzisiejszego miasta.
Kanał swoim kształtem przypomina odwróconą literę „S” i przepływając przez cale miasto dzieli go na dwie części. Po prawej stronie rozciągają się dzielnice Cannaregio, San Marco i Castello; po lewej zaś – Santa Croce, San Polo i Dosoduro. Brzegi kanału łącza trzy mosty: Ponte dell'Accademia, Ponte degli Scalzi oraz Ponte di Rialto. Obydwa brzegi kanału „zdobią” najstarsze i najpiękniejsze w całym mieście fasady zabytkowych pałaców i rezydencji.
Warta polecenia jest wycieczka tramwajem wodnym Vaporetto na całej długości kanału i w obydwie strony. Warto zawalczyć przy tym o miejsce w części rufowej statku, co przyczyni się nie tylko do zwiększenia wrażeń estetycznych, ale zamieni wycieczkę w przyjemny rejs, pod warunkiem oczywiście, że pogoda sprzyja.
Rozwiń tekst