Po bazylice
Santa Maria Gloriosa dei Frari i kościele Santi Giovanni e Paolo, kościół Santo Stefano jest trzecim największym kompleksem klasztornym w Wenecji. Klasztor został założony w wieku XIII przez zakon Augustynów, wiek później został gruntownie przebudowany do stylu gotyckiego. Budowla uchodzi za jeden z najwspanialszych przykładów weneckiego gotyku.
Poprzez wspaniały XIV-wieczny portal Bartolomeo Bon wchodzi się do kaplicy złożonej z nawy głównej i dwóch naw bocznych. Nawy boczne oddzielone są od nawy głównej przez zwieńczone solidnymi gotyckimi lukami kolumnady. Sklepienie głównej nawy pokryte jest drewnianą mozaiką pochodzącą z roku 1488.
Zakrystia świątyni skrywa prawdziwe dzieła sztuki weneckich mistrzów. Wśród nich można wymienić choćby obrazy Jacopo Tintoretto: Ostatnia Wieczerza, Obmycie Stóp i Chrystusa w Ogrójcu (wszystkie obrazy zostały stworzone podczas pracy mistrza w Scuola di San Rocco - 1575/80) czy tez malowidło Paris Bordona Chrzest Chrystusa (XVI wiek). Znaleźć tutaj można także rzeźbę głowy św. Sebastiana wykonaną przez Tullio Lombardo jak też inne prace wykonane przez uczniów jego szkoły.
Rozwiń tekst