Po bazylice św. Marka, bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari jest największym kompleksem kościelnym w Wenecji. Jest również uważana za najważniejszy filar Zakonu Franciszkanów we Włoszech. Pierwszy kościół został zbudowany pomiędzy latami 1236 a 1338, następnie został on w XIV wieku gruntownie przebudowany. W trakcie prac powiększono nawę główną, dobudowano dwie boczne nawy i siedem apsyd.
Na przestrzeni wieków bazylika stała się prawdziwą skarbnicą wyjątkowych dzieł sztuki. Najważniejszym arcydziełem jest potężny ołtarz autorstwa Tycjana przedstawiający Wniebowzięcie NMP. Ołtarz, który powstawał pomiędzy latami 1516 i 1518 stanowi kluczowy element w historii weneckiej sztuki.
W kaplicy rodu Pesaro (dzisiejsza zakrystia) znajduje się drugi, nieco mniejszy ołtarz Tycjana przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem (1526) oraz tryptyk Giovanni Belliniego przedstawiający Matką Boską z Dzieciątkiem wśród świętych (1488).
W bazylice znajdują się także liczne rzeźby, począwszy od niewielkich drewnianych statuetek w stallach a skończywszy na reprezentacyjnych rzeźbach nagrobnych (w bazylice znajdują się liczne nagrobki weneckiej arystokracji w tym także dożów). Najwspanialszą znajdującą się w bazylice rzeźbą jest drewniany posag wykonany przez Donatellego przedstawiający św. Jana Chrzciciela.
Rozwiń tekst
Santa Maria Gloriosa dei FrariSanta Maria Gloriosa dei FrariSanta Maria Gloriosa dei FrariSanta Maria Gloriosa dei FrariSanta Maria Gloriosa dei FrariSanta Maria Gloriosa dei FrariSanta Maria Gloriosa dei Frari