Los Tilos

Los Tilos

Los Tilos to prastary las, który porastają ogromne paprocie. Tutaj, na zboczach Barranco del Agua, zachował się niezwykle rzadki cud natury.
Zlodowacenia, które objęły swym zasięgiem prawie cały teren Europy tutaj nie dotarły. Dzięki temu do dzisiaj przetrwały tutaj rośliny, które porastały Europę przed milionami lat. Od chwili wyłonienia się wyspy z oceanu, klimat w północno-zachodniej części wyspy praktycznie się nie zmienił. Las z La Palmy objęty został specjalna ochrona UNESCO. Główną częścią rezerwatu jest Baranco del Agua o długości ponad 9 kilometrów i różnicy wysokości do 1800 metrów. Skaliste zbocza wąwozu, na przestrzeni milionów lat, uformowane zostały przez spływająca z Caldery wodę. Proces erozji na przestrzeni ostatnich lat znacznie się spowolnił, przede, wszystkim, dlatego, że spora część wody spływającej z Caldery wykorzystywana jest do użyźniania plantacji bananów. Tylko po obfitych opadach, woda w strumieniu nabiera tempa. Innym źródeł wilgoci są chmury pasatowe, rozbijające się o północno-wschodnie urwiska wyspy. Nawet w czasie upałów, kiedy wszędzie dookoła świeci palące słońce, rosnące tutaj rośliny produkują własną mgłę. Z nagrzanego podłoża paruje wilgoć, która skrapla się liściach, a opadając tworzy mgle. Nic wiec dziwnego, ze las ten nazywany jest także lassem mgielnym.
Poprzez Barranco del Agua poprowadzono kilka ścieżek spacerowych. W zależności od umiejętności i wytrzymałości uczestników można wybrać mniej lub bardziej wymagający spacer. Niezależnie, która trasę się wybierze, wrażenie pozostaje takie samo. Prawdziwy cud natury.
Rozwiń tekst