Burgas

Burgas

Miasto Burgas (bułg. Бургас) położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego nad Zatoką Burgaską. Okolice dzisiejszego Burgas zamieszkiwane były już od czasów prehistorycznych. Dzisiejsze miasto założone zostało jednak dopiero w VII wieku. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym i przemysłowym. W mieście zlokalizowany jest także duży port rybacki.
Z racji swojej niedługiej historii, miasto nie może pochwalić się zbyt wieloma atrakcjami turystycznymi. Warto jednak odwiedzić katedrą św. Cyryla i Metodego. Budowa świątyni rozpoczęła się w roku 1878 i trwała aż do roku 1930. Głównym architektem był Włoch Arturo Toscani, który skomponował bardzo zgrabną kompozycję czerpiąc ze stylu bizantyjskiego, klasycznego oraz modernizmu. Szczególną uwagę warto zwrócić na bogato zdobione witraże oraz dwie kopuły pokryte biblijnymi malowidłami.
Warto także wybrać się do Muzeum Etnograficznego. Już sam budynek muzeum, zbudowany w stylu bułgarskiego renesansu, jest niezwykle interesujący. Wnętrze willi zostało wiernie odtworzone na wzór dawnych mieszkań inteligencji. Na drugim piętrze znajdują się przedmioty codziennego użytku oraz ubrania. Sporo miejsca poświęcone jest wystawie kolorowych chust, które zgodnie z tradycją zakładane były w piątki, aby odstraszać demony i złe duchy.
Rozwiń tekst