Gunnuhver

Gunnuhver

Gunnuhver to wulkan szczelinowy oraz rozległe pole geotermalne znajdujące się w zachodniej części półwyspu Reykjanes. Wulkan jest częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, czyli podwodnego pasma górskiego na Oceanie Atlantyckim. Na obszarze Islandii pasmo wyłania się z wód oceanicznych i przecina wyspę w osi północ-południe.
Temperatury pod powierzchnią pola geotermalnego dochodzą do 300 °C, co czyni ten obszar jednym z najgorętszych obszarów na Islandii. Ostatnia aktywność wulkaniczna w systemie wulkanicznym Reykjanes miała miejsce w roku 1926. W ostatnich latach wulkan stał się bardziej aktywny i co jakiś czas wyrzuca żużel i glinę na wysokość kilku metrów.
Energia systemu wulkanicznego jest wykorzystywana w pobliskiej elektrowni geotermalnej Suðurnes.
Aktywność wulkanu można podziwiać z drewnianej platformy ulokowanej kilka metrów od krateru. Po polu geotermalnym poprowadzonych jest także kilka ścieżek, które są częściowo zabezpieczone drewnianymi pomostami, którymi można pospacerować pomiędzy fumarolami, czyli stożkami przez które wydziela się rozgrzana para wodna oraz częściowo gazy wulkaniczne (np. wyczuwalny siarkowodór). Teren pola geotermalnego może być bardzo grząski, dlatego lepiej nie schodzić z wytyczonych ścieżek.
W pobliżu krateru znajdują się dwa parkingi, jeden po zachodniej a drugi po wschodniej stronie. Do parkingu po stronie wschodniej można dojechać drogą odchodzącą od drogi 425 Nesvegur, natomiast parking po stronie zachodniej osiągalny jest drogą odchodzącą od drogi 443 Reykjanesvitavegur.
Rozwiń tekst