Kykkos (gr. Moni Panagias tou Kykkos) najbardziej znany i zarazem najbogatszy klasztor na Cyprze skrywa się lasach na stromych zboczach gór Tróodos. Pielgrzymi odwiedzają klasztor, aby podziękować za łaski, których dostąpili za pośrednictwem świętych patronów klasztoru. Klasztorne pomieszczenia pełne są darów wotywnych. W okresie letnim klasztor jest odwiedzany przez turystów, prawdziwi pielgrzymi gubią się w tłumie. Zakonnicy zaakceptowali ten stan rzeczy, odwiedziny klasztoru w szortach czy w skąpej bluzeczce nie stanowią żadnego problemu. Jedynie podczas oficjalnych nabożeństw i ceremonii wymagany jest odpowiedni strój.
Wnętrze klasztornego kościoła jest bogato zdobione. Ściany zdobią kolorowe freski, ikonostas jest wyjątkowo okazały. Najważniejszą ikoną w ikonostasie jest ikona Matki Boskiej Bolesnej, zwana Eleoúsa.
Do klasztoru należy także niewielkie muzeum, w którym wystawione są ikony i inne przedmioty używane w liturgii. Na uwagę zasługują srebrne krzyże i szkatułki, które służyły do przechowywania świętych relikwii. W szklanej gablocie znajduje się pochodząca z Rosji, ważąca ponad 25 kilogramów biblia. W muzealnym sklepiku można nabyć, obok przedmiotów liturgicznych, wina produkowane w przyklasztornych winiarniach.
Dwa kilometry na zachód, na niewielkim wzgórzu znajduje się kaplica Throní tis Panagía, w której znajduje się sarkofag arcybiskupa Makarego i zarazem prezydenta Cypru. Makary rozpoczął swą zakonną drogę, jako nowicjusz w klasztorze Kýkko.
Rozwiń tekst