Lárnaka

Lárnaka

Po Limassol, Lárnaka (gr. Λάρνακα) jest drugim najważniejszym portem na wyspie a lotnisko znajdujące się w pobliżu miasta jest oknem Côte d’Azur.
Dzisiejsza Lárnaka została wybudowana na ruinach achajskiego miasta Kítion, które zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w XI wieku p.n.e. Z Kítion wywodził się jeden z najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji, twórca stoicyzmu, Zenon z Kítion. W VIII wieku Feniccy kupcy wybudowali nowy port i uczynili go swoją główną bazą na wyspie. Podczas wojen diadocheńskich o tron po Aleksandrze Wielkim, miasto Kítion stanęło po złej stronie. Ptolemeusz zrujnował i spalił doszczętnie miasto. Miasto nie podniosło się po tym upadku i zostało zapomniane na długie wieki. Dopiero po zajęciu w roku 1327 Famagusty przez Genueńczyków, miasto zaczęło się odradzać. W okolicach dzisiejszego portu założona została nowa osada pod nazwą Scala. Port często nazywany był także Salina, z racji znajdującego się w pobliżu miasta ogromnego słonego jeziora. Eksport soli stał się jednym z głównych źródeł dochodu dla mieszkańców. Kolejnymi władcami miasta byli Osmanie, a świadkiem ich obecności jest akwedukt którym w latach 1745 do 1939 dostarczano pitną wodę do miasta. Począwszy od wieków średnich, port w Lárnace prowadził zaciętą walkę z portem w Famaguście palmę pierwszeństwa. Turecka inwazja na wyspę przyczyniła się do przechylenia szali zwycięstwa na rzecz Lárnaki. Dzisiaj miasto zamieszkiwane jest zarówno przez Greków cypryjskich jak i sporą mniejszość turecką.
Jak nauczają Ojcowie Kościoła Katolickiego, pierwszym biskupem miasta Kítion był Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Kościół pod wezwaniem św. Łazarza znajduje się w miejscu jego pochówku. Sarkofag świętego odnaleziono dopiero w 1970 roku podczas prac renowacyjnych. W sarkofagu znajdowała się jedynie czaszka, która jest dzisiaj przechowywana w pozłacanej szkatule. W roku 890 na polecenia cesarza bizantyjskiego Leona VI kończyny świętego miały zostać sprowadzone do Konstantynopola. Jako zadośćuczynienie, w miejscu pochówku świętego wybudowano świątynię. Francuscy krzyżowcy, po odkryciu sarkofagu mieli wywieźć szkielet świętego do Marsylii. Na pytanie, czy odnaleziona czaszka faktycznie należała do Łazarza nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Tak czy inaczej, do krypty z sarkofagiem nie wpuszcza się małych dzieci. W kościele nie udziela się także ślubów. Z człowiekiem, który powstał z martwych wiąże się coś tajemniczego, dlatego lepiej dmuchać na zimne...
Kolejnym zabytkiem wartym odwiedzania jest nadbrzeżna warownia z czasów osmańskich. Z platformy widokowej rozciąga się wspaniały widok na nadmorską promenadę, miasto i okolicę. W zamku prezentowane są stare działa, armaty i inne rekwizyty wojenne.
Rozwiń tekst