Kastéllos Antimáchia

Kastéllos Antimáchia

Na niewielkim wzniesieniu, powyżej Zatoki Kardameńskiej góruje potężna twierdza Joannitów. Nad bramą wjazdową zachowała się inskrypcja dokumentująca rok 1404 rokiem rozpoczęcia prac przy budowie twierdzy. Fundatorami i pierwszymi mieszkańcami byli Wenecjanie. Sto lat później pieczę nad twierdzą przejęli Joannici. Po kapitulacji wyspy, twierdza przeszła we władanie Turków.
Najlepiej zachowały się północne mury twierdzy. Wewnętrzny dziedziniec przeszedł pod władanie natury. Jedynie kilka cystern na wodę i dwa kościoły dzielnie stawiają czoło „porastającej” sile naturze. W kościele Ag. Nikolaus zachowały się fragmenty fresku przedstawiającego świętego Krzystofa trzymającego Dzieciątko Jezus. W kościele Ag. Paraskevi zachowało się 16 ikon przedstawiających życie świętej Paraskewy. Kościół obchodzi swój odpust 26 lipca i wtedy zapełnia się wiernymi. Ku czci patrona odbywa się procesja po dziedzińcu twierdzy.
Z południowej flanki, przy dobrej pogodzie rozpościera się niesamowita panorama. Błękitne wody zatoki Kardameńskiej i majacząca na horyzoncie wulkaniczna wyspa Nisyros tworzą, pozostający na długo w myślach, malowniczy widok.
Rozwiń tekst