Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jezioro ma powierzchnię 34,93 ha, długość ok. 862 m, szerokość ok. 566 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Morskie Oko dawniej nazywano Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Żyją w nim pstrągi.
Rejon Morskiego Okoa należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Dzięki asfaltowej drodze, dotarcie do jeziora jest stosunkowo łatwe. Wędrując Doliną Białki podziwiać mozna przepiękne wysokogórskie krajobrazy. W sezonie, na brzegach jeziora trudno znależć wolny kamień aby w spokoju podziwiać uroki tego niesamowitego miejsca. Asfaltowa droga zamknięta jest dla ruchu publucznego, jednakże Górale za odpowiednia opłatą wożą turzstów dorożkami aż do parkinku we Włośiennicy. a stąd już tylko kilka minut pieszo do Morskiego Oka.
Nad Morskim Okiem znajduje się schronisko PTTK zaliczane do najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Nazwane zostało imieniem Stanisława Staszica. Schronisko stanowi punkt wyjściowy do wycieczek na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i do Doliny Pięciu stawów Polskich (przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę Roztocką). Istnieje możliwość obejścia jeziora dookoła.
Rozwiń tekst