Göreme

Göreme

Wioska Göreme - magiczne miejsce wśród klifów i tufowych stożków, otoczone winnicami, cieszy się dużo popularnością przede wszystkim ze względu na muzeum pod gołym niebem (Göreme Açık Hava Müzesi). To muzeum, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, to skupisko wyciosanych w skałach bizantyjskich kościołów, kaplic i klasztorów. Pomiędzy kościołami roztacza się zupełnie nieprawdopodobny krajobraz: urocze skały, bajkowe mieszkania w grotach oraz dzika roślinność porastająca nagą glebę.
Poniższy opis zakłada, ze zwiedzanie odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od wejścia. Pierwszym obiektem jest żeński klasztor Rahibeler Manastırı z wielką, prostą sala ze schodami prowadzącymi do mniejszej, zwieńczonej kopułą kaplicy, ozdobionej freskami..
Kolejny kościół to Çarıklı Kilise (Kościół Sandałowy). Jego nazwa pochodzi od śladów stop na podłodze naprzeciw wejścia. Jeden z fresków ukazuje zdradę Judasza. Koło kościoła stoi niewielka nieoznaczona kaplica z freskiem przedstawiającym mężczyznę na koniu (prawdopodobnie jest to św. Jerzy).
Kolejny kościół to Karanlık Kilisesi (Ciemny Kościół). Nazwa świątyni pochodzi z czasów, kiedy było w nim bardzo niewiele okien. Brak światła przyczynił się do zachowania żywych kolorów fresków, wśród których jest malowidło przedstawiające Chrystusa Pantokratora, Chrystusa Ukrzyżowanego i zdradę Judasza. Pod Ciemnym Kościołem zachowała się spiżarnia, kuchnia i refektarz ze stołami i ławkami wyciosanymi w skale.
W Yılanlı Kilise (Kościół Węża lub Kościół św. Onufrego) na części sklepienia widnieją XI-wieczne freski. Na lewej ścianie widać świętych Teodora i Jerzego atakujących smoka. Warto też zwrócić uwagę na malowidło przedstawiające Konstantyna Wielkiego i jego matkę Helenę trzymającą Krzyż Święty.
Azize Barbara Şapeli (kaplica św. Barbary) odznacza się bardzo prostym wystrojem. Uważa się, iż powstała w okresie ikonoklazmu (725 - 842), kiedy to zabronione było ukazywanie postaci. Dość mocno zniszczone freski ukazują Marię Dziewicę i św. Barbarę. Po prawej stronie znajdują się jeszcze trzy kaplice z rzeźbionymi krzyżami w absydach i prymitywnymi rysunkami.
Ozdobą Elmalı Kilise (Kościół Jabłka) są niesamowite freski. Świątynię wieńczy osiem mniejszych kopuł i jedna większa. Niektórzy utrzymują, ze jabłko, od którego wzięła się nazwa świątyni, trzyma Archanioł Gabriel nad środkową nawa. Są tutaj także zdobienia z okresu ikonoklazmu - malowidła wykonane czerwoną ochrą na kamieniu bez żadnych postaci ludzkich ani zwierzęcych.
Aziz Basil Şapeli (kaplica św. Bazylego) jest dość ciemny, ponieważ główne wejście mieści się na lewo od wejścia. Przykryte kratami rowy w podłodze były miejscem pochowku zmarłych.
Nie sposób pominąć Tokalı Kilise (Kościół Sprzączki), stojącego poza ogrodzeniem, na zboczu wzgórza od strony Göreme. Należy on do największych i najciekawszych kościołów Göreme, z freskami przedstawiającymi cuda czynione przez Chrystusa oraz piękną kaplica w podziemiach.
Rozwiń tekst