Abu Dhabi (arab. أَبُو ظَبْيٍ), miasto wzniesione na piasku, uchodzi za jedno z najnowocześniejszych miast na Półwyspie Arabskim. Abu Dhabi jest stolicą największego emiratu wchodzącego w skład Emiratów Arabskich, i jednocześnie stolicą całego państwa. Ciągła konkurencja z Dubajem sprawia, że nieustannie powoływane są do życia futurystyczne mega projekty. W końcu chodzi o prestiż i miano najnowocześniejszego miasta w regionie. Pieniądze nie grają większej roli.
W mieście podobno jest tyle meczetów, ile dni ma rok. Najważniejszym i jednocześnie najwspanialszym meczetem jest meczet szejka Zayeda. Widoczne z daleka białe kopuły i wieże przypominają do złudzenia Taj Mahal. Zarówno meczet jak i wszystko, co się w nim znajduje ma rozmiar XXL. Główna kopuła o średnicy 33 metrów wznosi się na wysokość 85 metrów. Dookoła niej znajduje się kolejnych 79 mniejszych kopuł. Cztery minarety wzbijają się na wysokość 107 metrów. Świątynia może pomieścić około 40 tysięcy wiernych. W pobliżu meczetu znajduje się mauzoleum zmarłego w roku 2004 pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Zayeda. Szejk Zayed, sześć lat przed swoją śmiercią wbudował kamień węgielny pod budowę tej trzeciej, co do wielkości w świecie arabskim świątyni i sfinansował budowę meczetu z własnego majątku. Koszt szacuje się na około 350 milionów dolarów. Irański dywan, znajdujący się we wnętrzu świątyni ma powierzchnię około 5600 metrów kwadratowych. Przy jego tkaniu pracowało 1200 tkaczy, praca trwała nieprzerwanie przez 18 miesięcy. Pod główną kopułą znajduje się olbrzymi, pozłacany żyrandol ozdobiony różnokolorowymi kryształami Swarovskiego, który jest równocześnie największym żyrandolem na świecie. Wstęp do meczetu możliwy jest także dla osób niebędących muzułmanami. Należy przy tym przestrzegać godzin modlitw.
Corniche, nadmorska promenada to turystyczne centrum miasta. Sześciokilometrowy deptak zatopiony jest w zieleni. Po obydwu stronach drogi rosną rozłożyste palmy, pomiędzy którymi znajdują się kawiarnie i place zabaw dla dzieci. Spacerując deptakiem podziwiać można nie tylko panoramę miasta, ale także znajdujące się na leżącej w pobliżu wyspie Lulu wydmy mieniące się we wszystkich odcieniach żółci i miedzi. Na zachodnim krańcu deptaka znajduje się hotel Emirates Palace. Ten pełen przepychu hotel jest znakiem rozpoznawczym miasta. Z tego miejsca podziwiać można także panoramę miasta, łagodne promienie zachodzącego słońca załamujące się na szklanych powierzchniach drapaczy chmur, tworzą przepiękne iluminacje.
Miłośnicy Formuły 1 powinni zajrzeć na znajdującą się w pobliżu wyspę Yas, na której znajduje się otwarty w roku 2009 tor wyścigowy.
Rozwiń tekst