Maskat

Maskat

Maskat to stolica i największe miasto Omanu. Patrząc na plan miasta, trudno mówić o typowej, zwartej miejskiej zabudowie. Capital Area, jak inaczej określany jest Maskat rozciąga się na przestrzeni około 50 kilometrów od dzielnicy Seeb, gdzie znajduje się lotnisko aż do hotelu-pałacu Al-Bustan. W Maskacie mieszka więcej niż czwarta część całego omańskiego społeczeństwa.
Główną atrakcją turystyczną stolicy jest nadmorska dzielnica Mutrah z tradycyjnym bazarem ("suk"), na którym kupić można przede wszystkim tradycyjne wyroby ze srebra wytwarzane w mieście Nizwa oraz prawdziwe kadzidła z Salalah.
Najstarsza część miasta, Stary Maskat, zdominowana jest przez Al-Alam, pałac sułtana. Ten wybudowany w stylu indyjskim pałac otoczony jest przed odrestaurowane wille portugalskich kupców. Bezpieczeństwa dzielnicy strzegą dwie odrestaurowane portugalskie twierdze: Mirani i Jalali. Obecnie panujący sułtan Qaboos nieustannie modernizuje Stary Maskat, nowoczesne budowle zastępują stare, wysłużone zabudowania.
Mutrah to spokojna dzielnica portowa. Tutejszy port nigdy nie pełnił strategicznej roli. Prawdziwy rozwój dzielnicy rozpoczął się z początkiem XX wieku. Otoczony murami obronnymi port stał się punktem zaopatrzeniowym leżących w głębi lądu osad. W Mutrah regularnie cumuje luksusowy jacht sułtana Qaboosa. Najciekawszą atrakcją Mutrah jest jednak tradycyjny bazar, souk. Uchodzi on za najstarszy i najpiękniejszy w całym kraju. W wąskich, zadaszonych matami z liści palmowych uliczkach panuje iście orientalna atmosfera rodem z baśni tysiąca i jednej nocy. Kupcy nieustannie zachwalają swoje produkty starając się namówić zagubionych turystów na zakup tego czy owego towaru. A jest w czym wybierać: orientalne przyprawy, kadzidła, oleje zapachowe, srebra, ręcznie robiona biżuteria i inne produkty codziennego użytku.
W Maskacie znajduje się kilka ciekawych muzeów, w tym nowo wybudowane Muzeum Narodowe.
Rozwiń tekst