Cinque Laghi

Cinque Laghi

Cinque Laghi (Pięć Jezior) to bardzo popularny szlak turystyczny prowadzący dookoła jezior w masywie Nambrone. Istnieje wiele alternatywnych tras, które prowadzą dookoła różnych jezior. Jak się okazało, szlaki w tej okolicy są bardzo mocno uczęszczane. Na ścieżkach było tak dużo ludzi, że miejscami tworzyły się zatory i trzeba było czekać w kolejce.
Informacje ogólne:
Nasza wędrówka rozpoczęła się przy górnej stacji kolejki linowej Laghi Express i prowadziła do jezior Ritorto, Lambin, Seròdoli i Gelato. Miejscem docelowym była przełęcz Passo di Nambrone (2.455 m n.p..m).
Całkowita długość wędrówki to około 10 kilometrów, suma podejść to nieco ponad 500 metrów. Generalnie szlak jest łatwy i niewymagający, nie ma stromych podejść i niebezpiecznych odcinków.
Szczegółowe informacje o szlaku można znaleźć poniżej a ślad GPS w formacie gpx można pobrać tutaj.
Opis szlaku:
Po wjechaniu kolejką linową Laghi Express kierujemy się szlakiem numer 232 w kierunku jeziora Lago Ritorto (2.055 m n.p.m.), do którego dzieli nas dystans około 1.000 metrów. Zanim jednak wyruszy się w drogę, warto spędzić kilka minut na tarasie schroniska Rifugio 5 Laghi i delektować się niepowtarzalnym widokiem na szczyty w grupie Dolomity Brenta. Szlak numer 232 poprowadzony jest po zboczu wzdłuż doliny. Ścieżka jest praktycznie pozioma, bez żadnego istotnego podejścia. W niektórych miejscach, ze względu na strome zbocza i ograniczoną szerokość, ścieżka zabezpieczona jest linami. Nad brzegiem jeziora zrobiliśmy sobie krótką przerwę na poranną kanapkę i po kliku minutach ruszamy w dalszą drogę, szlakiem numer 232. Kolejnym etapem wędrówki była przełęcz Passo Ritort (2.275 m n.p.m.). Początkowy odcinek ścieżki serpentynami pnie się stromo w górę, później jednak wszystko wraca do normy i jest nieco łagodniej. Ze szlaku możemy podziwiać widoki na leżące w dole jezioro Lago Ritorto oraz majaczące w oddali szczyty grupy Dolomity Brenta. Ostatni odcinek, podejście pod przełęcz, to znowu wspinaczka krętym szlakiem. Z przełęczy można podziwiać widoki na Lago Ritorto z jednej strony i dolinę Val Nabiono z drugiej strony.
Do kolejnego jeziora Lago Lambin (2.324 m n.p.m.) dzieli nas już tylko 700 metrów wędrówki dość łatwym szlakiem, po raczej płaskim terenie. Po drodze mijamy rozgałęzienie szlaków. Ku naszemu zdziwieniu i zadowoleniu jednocześnie, Lago Lambin to miejsce docelowe praktycznie wszystkich turystów, którzy do tej pory dreptali wspólnie z nami po ścieżce.
Po krótkim odpoczynku nad jeziorem ruszamy w dalszą drogę, nadal szlakiem 232. Szlak jest pusty i w końcu możemy spokojnie, swoim tempem iść do przodu. Szlak stał się trudniejszy, porośnięta trawą ścieżka zamieniła się kamienną serpentynę, która po zboczach szczytu Mont Seròdoli zmierza w kierunku jeziora o takiej samej nazwie. Po prawej stronie roztaczają się widoki na dolinę Val Nambino i znajdujące się w niej jezioro Lago di Nambino. Aby dojść do jeziora Lago Seròdoli (2.370 m n.p.m.), trzeba zajść nieco w dół. Ostatni, prowadzący w dół fragment ścieżki poprowadzony został po rumowisku skalnym.
Kolejnym jeziorem na naszej trasie jest jezioro Lago Gelato (2.393 m n.p.m.). Aby do niego dojść należy skręcić w szlak numer 217. Po około 500 metrach stoimy nad brzegiem jeziora. Idąc dalej, a raczej wspinając się szlakiem 217, po przejściu 300 metrów dochodzimy do celu naszej wędrówki, czyli przełęczy Passo di Nambrone (2.455 m n.p.m.). Z przełęczy rozpościera się przepiękny widok na obydwa leżące w dole jeziora: Lago Seròdoli oraz Lago Gelato.
Droga powrotna prowadzi dokładnie tą samą trasą, którą wspinaliśmy się w górę. I tak jak się można było tego spodziewać, od jeziora Lago Lambin ścieżka znowu zapełniła się turystami i zrobiło się tłoczno. Na wąskim szlaku poprowadzonym po zboczu doliny nie jest możliwe wyprzedzanie, trzeba więc deptać w tempie grupy, którą właśnie się dopędziło.
Podsumowując, szlak wart przejścia. Niezbyt wymagający, nie za długi a widoki wspaniałe.
Dojazd:
Wędrówkę rozpoczęliśmy przy górnej stacji kolejki linowej Laghi Express. Dolna stacja znajduje się w mieście Madonna di Camiglio. Aby zaparkować auto, należy skorzystać z jednego z kilku płatnych parkingów rozlokowanych w różnych częściach miasta.
Współrzędne GPS górnej stacji kolejki linowej Laghi Express to: 46,22589 N; 10,80115 E.
Rozwiń tekst