Monte Toro

Monte Toro

Monte Toro to najwyższa góra Minorki (357 m. n.p.m.). Ze szczytu wzniesienia rozpościera się niesamowity widok we wszystkich kierunkach. Przy dobrej pogodzie można praktycznie prześledzić całą linię brzegową wyspy.
Na szczycie wzniesienia znajduje się także najważniejszy klasztor na wyspie. Legendy mówią, że w grocie na szczycie wzniesienia znaleziona została figura Madonny. Pod koniec XVI wieku, nad grotą rozpoczęto budowę świątyni pod wezwaniem Mare de Déu del Toro. Prace budowlane trwały jeszcze przez cały XVII wiek. W roku 1835 wzgórze i świątynia zostały opuszczone. Rok 1880 przyniósł ze sobą nowych mieszkańców klasztoru – żeński zakon Franciszkanów. Franciszkanki opiekują się świątynią do dziś dnia. Podczas hiszpańskiej wojny domowej, klasztor został mocno zniszczony. Nadpaleniu uległa między innymi figura Madonny.
Droga do kościoła prowadzi przez niewielkie, porośnięte palmami i drzewami oliwnymi patio. Po jego lewej stronie znajduje się wieża obronna. Chronić miała ona mieszkańców klasztoru przed najazdami piratów. Prawa strona patio zajęta jest przez niewielką kawiarnię i sklep z pamiątkami. Największą zaletą kawiarni jest niesamowity widok rozciągający się z jej tarasu. Przy dobrej widoczności dostrzec można zarysy miasta Máhon.
Sam kościół to jednonawowa budowla, otoczona przez sześć bocznych kaplic. Kaplice boczne są w większości ozdobione gobelinami przedstawiającymi sceny z życia Jezusa. Nawa główna ozdobiona jest bogato złoconym ołtarzem głównym, w którym znajduje się wykonana w 1934 replika figury Madonny, patronki świątyni.
Poza murami klasztoru znajduje się ogromny posąg Chrystusa, wzorowany na posągu z Rio de Janeiro.
Rozwiń tekst