Artá to atrakcyjne stare miasteczko położone w północno-zachodniej części wyspy. Miasto ulokowane jest u podnóża niewielkiego wzniesienia, na którym znajduje się forteca i kościół. Okolice dzisiejszego miasta zamieszkane były już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą ruiny osady talaoitycznej znajdujące się na przedmieściach miasteczka. Za panowania Maurów miasto nazywało się Jertan (Ogród). Czasy świetności nadeszły jednak dopiero po powrocie wyspy pod panowanie władców chrześcijańskich. Z racji swojego bogactwa miasto było obiektem częstych najazdów piratów. Wybudowana na pobliskim wzniesieniu twierdza miała za zadanie chronić miasto i jego mieszkańców przed najazdami.
Najważniejszym zabytkiem w mieście jest kościół Transfiguració del Senyor. Pierwsza świątynia powstała w roku 1248 na fundamentach meczetu. W roku 1563 kościół został gruntownie przebudowany w stylu gotyckim. Bardzo ciekawie prezentuje się portal główny z ogromną rozetą pośrodku.
Obok kościoła znajdując się obsadzone smukłymi cyprysami schody. Wspinając się po 180 wejść można na wzniesienie, na którym niegdyś znajdował się zamek obronny. Dziś pozostały do oglądania jedynie mury warowne oraz kilka wieżyczek obserwacyjnych. Na zewnątrz murów znajduje się barokowy kościół Sant Salvador. Wewnątrz kościoła na uwagę zasługują przede wszystkim dwa malowidła: „Przekazanie Majorki przez mauretańskiego władcę królowi Jaume I” oraz „ukamieniowanie Ramóna Llull”.