Avakás

Avakás

Wąwóz Avakás (Άβακα) to bez wątpienia najciekawsza przyrodnicza atrakcja wyspy. Przejście wąwozem nie wymaga wielkich umiejętności i posiadania profesjonalnego sprzętu (oczywiście pełne buty są warunkiem koniecznym bezpiecznego powrotu z wąwozu), otwartą kwestią jest jedynie, czy uda się przejść przez wąwóz bez zamoczenia butów. Aczkolwiek kąpiel w orzeźwiającym strumieniu jest bardzo przyjemna, zwłaszcza w upalne letnie dni.
Wybierając się na wędrówkę warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W wąwozie nie działają telefony komórkowe, nie ma też żadnej infrastruktury turystycznej. Aby dojechać do wąwozu trzeba pokonać kilkukilometrową niewyasfaltowaną drogę. Przed wejściem do wąwozu znajduje się spory, niestrzeżony parking. Pozostawiając na nim auto warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianych wartościowych przedmiotów. Przed wejściem do wąwozu koniecznie należy się zaopatrzyć w wystarczającą ilość wody do picia (najlepiej zabrać z hotelu, na parkingu przed wąwozem nie ma możliwości kupienia czegokolwiek). Warto także pamiętać o nakryciu głowy.
Dnem wąwozu przebiega ścieżka, często jednak trzeba omijać ogromne głazy, które blokują drogę bądź przeprawiać się przez płynący dnem wąwozu strumień. Geologia wąwozu jest niesamowita. Jego pionowe siany oświetlane przez promienie słoneczne tworzą niezwykle romantyczną i urzekającą scenerię. Wąwóz kończy się przy ruinach zagrody dla kóz. Powrót odbywa się tą samą drogą, a więc przez wąwóz. Po męczącej wędrówce dnem wąwozu warto w drodze powrotnej zatrzymać się na plaży i zanurzyć w orzeźwiającej morskiej wodzie...
Rozwiń tekst