U stóp góry Profítis Ilías, otoczona sosnowym lassem leży malownicza wioska Panagía. Pokryte szarą dachówką domy w południowym słońcu tworzą niepowtarzalny widok. Spacerując wąskimi uliczkami można poznać prawdziwe życie typowej, spokojnej greckiej wioski.
Architektura wioski osadzona jest mocno w tradycyjnym stylu. Znajdujące się w pobliżu kopalnie marmuru dostarczają nie tylko budulca do ulic, ale także materiału do budowy domów. W odróżnieniu od innych wiosek (np. Theológos) w Panagíi wszystkie domy pokryte są szarymi płytami skalnymi. Wioska słynie z wyrobu miodu a także moczonych w słodkiej zalewie owoców.
Głównym zabytkiem wioski jest wybudowany w 1831 roku kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. Architektura budowli nawiązuje do stylu, w jakim wybudowano cala wioskę. Z przykościelnej wieży, pomimo ze nie jest ona wysoka, rozpościera się przepiękny widok na położoną niżej wioskę. W kościele na uwagę zasługuje przede wszystkim przepiękne, drewniane ikonarium.
Naprzeciwko kościoła znajduje się mały plac zwany placem Trzech Źródeł (tris Piegés). To właśnie tutaj bierze swój początek strumień dostarczający wody pitnej dla wioski.