Rauðhólar

Rauðhólar

Rauðhólar to grupa pseudokraterów znajdująca się na obrzeżach Reykjaviku. Kiedy rozgrzana lawa przepływa przez tereny podmokłe lub zbiorniki wodne, uwięziona pod lawą woda zamienia się w parę wodną. W wyniku wzrostu ciśnienia, para wodna przebija strumień lawy i wydobywa się na powierzchnię. Pozostałością tych eksplozji są kratery utworzone z lawy, przez które jednak nie wypływała magma (dlatego też nazwa pseudokratery). Czerwony kolor pseudokraterów wynika z wysokiej zawartości żelaza.
Szacuje się, że Rauðhólar powstało około 4700 lat temu w wyniku eksplozji w systemie wulkanicznym Brennisteinsfjöll. Pierwotnie na terenie Rauðhólar istniało około 150 pseudokraterów, dzisiaj pozostało już tylko kilka. Z racji łatwości dostępu do materiału, na terenie Rauðhólar powstał kamieniołom, który dostarczał budulca do budowy dróg i domów. W roku 1962 obszar został objęty rezerwatem przyrody i zaprzestano wydobywania materiału.
Dzisiaj Rauðhólar to swego rodzaju teren wypoczynkowy dla mieszkańców Reykjaviku. Przez teren Rauðhólar poprowadzono kilka ścieżek oraz tras rowerowych. Na terenie Rauðhólar znajduje się także droga do jazdy konnej.
Rauðhólar znajduje się w pobliżu skrzyżowania drogi 1 Hringvegur z drogą 408 Heiðmerkurvegur.
Rozwiń tekst