Alanya

Alanya

Pierwsi osadnicy pojawili się w Alanyi już w paleolicie, po nich tereny zamieszkiwali Rzymianie i Bizantyjczycy, i wreszcie Turcy Seldżuccy, którzy najmocniej odcisnęli swoje piętno na tym obszarze. Stworzyli oni potężne imperium, sułtanat Rum, które istniało w latach 1071 - 1243. Jego stolica była Konya a głównym portem właśnie Alanya. Miasto leży na półwyspie otoczonym dwiema dużymi i szerokimi plażami.
Najatrakcyjniejszym zabytkiem historycznym miasta jest twierdza (Kale) na końcu półwyspu. Dawne miasto ochraniał wspaniały mur otaczający cały półwysep. Na szczycie stoi główny portal - Ehmedek Kapısı - wiodący do twierdzy. Z wewnętrznego fortu rozciąga się niesamowita panorama półwyspu, murów, miasta i wybrzeża, na w tle którego rysują się błękitne góry Taunus. Wewnątrz twierdzy mieszczą się ruiny bizantyjskiego kościoła, dwa zbiorniki na wodę i magazyny wojskowe.
W okolicy portu warto przyjrzeć się Kızılkule - Czerwonej Wierzy, którą zbudował w 1226 roku, w czasie panowania sułtana seldżuckiego Alaedinna Keykobada I, arabski architekt z Syrii. Ta pięciopiętrowa, ośmiokątną wieża mieści muzeum etnograficzne ze sporą kolekcją starych dywanów, juków i tłumaczeń wierszy XIII-wiecznego poety tureckiego, Yunusa Emre. Warto wspiąć się po 78 stopniach na szczyt blanków, aby podziwiać widoki na port i miasto.
Rozwiń tekst