Reynisfjara

Reynisfjara

Plaża Reynisfjara jest najsłynniejszą plażą z czarnym piaskiem na południowym wybrzeżu Islandii. Jej piękny czarny piasek, potężne fale zalewające plażę i pobliskie iglice Reynisdrangar sprawiają, że Reynisfjara jest naprawdę wyjątkowym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić. Powodem, dla którego piaski Reynisfjara są czarne, jest erozja bazaltowej skały wulkanicznej. Bazalt powstaje w wyniku gwałtownego schłodzenia rozgrzanej lawy, głównie w następstwie kontaktu z zimną wodą. Przy plaży, na zboczu góry Reynisfjall znajdują się charakterystyczne bazaltowe skały, ich struktura przypomina kolumny w kształcie graniastosłupów.
W pobliżu plaży, znajdują się dwie iglice wystające z wody. Noszą one nazwę Reynisdrangar. Legenda mówi, że Reynisdrangar to zamienione w skałę trolle, które nie zdążyły schować się przed promieniami wschodzącego słońca. A jak wiadomo, promienie słoneczne zamieniają trolla w twardą skałę.
W głębi plaży, niemalże pośrodku góry Reynisfjall znajduje się przepiękna jaskinia Hálsanefshellir uformowana z bazaltowych skał. Przy odpowiednim kącie padania promieni słonecznych, skała bazaltowa świeci złotą barwą.
Reynisfjara, bazaltowe kolumny i iglice Reynisdrangar są jednym z ulubionych motywów fotograficznych. Jednocześnie, Reynisfjara za sprawą tzw. sneaker waves, jest bardzo niebezpieczna. Sneaker wawes są to fale, które pojawiają się niespodziewanie i są zaskakująco duże i silne. Uważane są one za podstępne, ponieważ mogą pojawiać się bez ostrzeżenia po okresach małych i spokojnych fal a swoją siłą i prądem mogą wciągnąć ludzi do morza. Reynisfjara pochłonęła już wiele istnień ludzkich. Będąc na plaży trzeba bacznie obserwować morze i reagować na każdy sygnał wskazujący na silniejszą falę. Oczywiście kąpiel jest surowo wzbroniona.
Reynisfjara znajduje się w pobliżu miasteczka Vík í Mýrdal. Do parkingu w pobliżu plaży można dojechać drogą 215 Reynishverfisvegur. Przy parkingu znajduje się restauracja Black Sand.
Rozwiń tekst