Háifoss

Háifoss

Háifoss to wodospad na rzece Fossá znajdujący się w południowo-zachodniej części Islandii w dolinie Fossardalur. Wodospad jest czwartym co do wysokości wodospadem na wyspie. Woda rzeki Fossá spada prawie pionowo z wysokości 122 metrów w dół kanionu. W bezpośrednim sąsiedztwie wodospadu Háifoss znajduje się wodospad Granni, powstały na odnodze rzeki Fossá. Podczas słonecznej pogody na wodospadzie widoczne są malownicze tęcze.
Najlepsze widoki na obydwa wodospady są z klifu znajdującego się po przeciwnej stronie kanionu. Istnieje także możliwość zejścia ścieżką do wąwozu i dojścia do samego wodospadu. Moim zdaniem nie warto schodzić, z dołu wodospady nie wyglądają już tak majestatycznie.
Do wodospadu można dojechać drogą 332 Háafossvegur, jest to droga szutrowa, ale nie jest to droga typu F. Można więc poruszać się po tej drodze samochodem bez napędu na cztery koła. Podczas naszej wizyty droga była jednak w bardzo złym stanie, urwiska, wystające kamienie i inne przeszkody sprawiały, że trzeba było jechać bardzo powoli.
Rozwiń tekst