Bazylika Santa Maria sopra Minerva

Bazylika Santa Maria sopra Minerva

Bazylika Santa Maria sopra Minerva to gotycki kościół wybudowany na miejscu antycznej świątyni bogini Minervy. Prace budowlane rozpoczęto w roku 1280 za pontyfikatu papieża Zachariasza, budowę ukończono jednak dopiero pod koniec XV wieku. Główną fasadę w stylu renesansowym zawierającą gotycką rozetę dobudowano w roku 1453.
Podczas okupacji Rzymu przez Francuzów (w latach 1798-1814) kościół był używany przez okupanta, jako stajnia, co spowodowało jego dewastację. Restaurację kościoła rozpoczęto dopiero w 1848 roku, prace nadzorował architekt Fra Girolamo Bianchedi. Prace zakończyły się w 1855 roku, wtedy też pod ołtarz główny przeniesiono relikwie św. Katarzyny ze Sieny, doktora kościoła oraz patronki Włoch. Za ołtarzem głównym znajdują się nagrobki papieży z rodziny Medici: Leona X oraz Klemensa VII. Po lewej stronie ołtarza głównego znajduje się marmurowa figura Chrystusa Zmartwychwstałego wykonana przez Michała Anioła. Wykonane z brązu okrycie zostało dodane w czasach późniejszych.
Warta zobaczenia jest także kaplica Carafa, nazwana od neapolitańskiego kardynała Oliviero Carafy, który nakazał ozdobienie kaplicy scenami z życia Tomasza z Akwinu.
Rozwiń tekst