Pustynia

Pustynia

Emiraty Arabskie leżą w suchej strefie tropikalnej, na skraju pustyni Rub al-Khali (arab. ٱلرُّبْع ٱلْخَالِي). Ta największa piaszczysta pustynia świata od wieków intrygowała, a jednocześnie przerażała mieszkańców Półwyspy Arabskiego. Dopiero w latach 40-tych XX wieku kilku nielicznym podróżnikom udało się zapuścić w jej głąb. Nawet oswojeni z niebezpieczeństwami pustyni nomadowie poruszają się jedynie po obrzeżach Rub Al Khali. Dla turystów, choćby i krótka wyprawa w głąb pustyni (oczywiście z przewodnikiem), stanowi niezapomnianą przygodę.
Cechą charakterystyczną Rub al-Khali są przede wszystkim ogromne wydmy, największe z nich sięgają 100 metrów. Najwyższa wydma w Emiratach, Moreeb Dune liczy ok. 120 m wysokości i uznawana jest też za jedną z najwyższych naturalnych wydm na świecie.
Na kolejnych podstronach znajdują się impresje pustyni Rub al-Khali zrobione w rożnych punktach. W zależności od miejsca i oczywiście od pogody, pustynia wygląda inaczej. Niestety nie mieliśmy możliwości do zapuszczenia się głębiej w nieprzebrane piaski. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w najbliższej okolicy jakiejś asfaltowej drogi.
Rozwiń tekst
Opcje mapy
  • Typ mapy