Paléo Períthia

Paléo Períthia

Na północnych stokach masywu Pantokrátor znajduje się opuszczona wioska Paléo Períthia. Ostatni mieszkańcy opuścili tę wenecką osadę w roku 1975. W ostatnich latach, zwłaszcza w sezonie letnim wioska odżywa na nowo za sprawą turystów tłumnie odwiedzających to malownicze miejsce. Górska osada, ze swoją malowniczą architekturą zapełnia się na nowo ludźmi. Podczas naszej wizyty w roku 2013, na terenie wioski działały dwie tawerny serwujące lokalną kuchnię.
Warto poświęcić trochę czasu na spacer wybrukowanymi, pamiętającymi jeszcze czasy weneckie ulicami wioski. Tu i ówdzie zajrzeć można to mniej lub bardziej nadgryzionego zębem czasu domu. Na skraju wioski, na niewielkim wzgórzu, znajdują się ruiny cerkwi, z dość dobrze zachowaną konstrukcją ikonostasu.
Dojazd do wioski jest dość prosty, za wyjątkiem ostatnich 500 metrów droga jest wyasfaltowana. Ostatni fragment to dobrze utwardzona żwirówka. Na skraju wioski znajduje się duży parking, na którym warto zostawić auto. Weneckie drogi we wiosce nieprzystosowane są do czterech kółek.
Rozwiń tekst