Trydent

Trydent

Trydent (wł. Trento) jest miastem położonym we Włoszech w regionie Trydent – Górna Adyga, miasto jest także stolicą prowincji o takiej samej nazwie. Uważa się, że Trydent należy się do najczystszych miast we Włoszech. Także, jeżeli chodzi o jakość życia, to miasto zajmuje jedno z czołowych miejsc.
Miasto ma długą historię. Początkowo miasto było osadą zamieszkiwaną przez Celtów. W roku 222 miasto przeszło pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego i funkcjonowało pod nazwą Tridentum. Po upadku Cesarstwa miastem władały różne europejskie rody. Przez pewien czas miasto należało do Bawarii, później funkcjonowało jako niezależne księstwo biskupie. Bezpośrednio przed I Wojną Światową, miasto znajdowało się w granicach Austro-Węgier. 8 listopada 1918 roku miasto zostało zajęte przez wojska włoskie i na podstawie traktatów pokojowych kończących I Wojnę Światową, zostało ono przyłączone do Włoch. Przez długie lata miasto znajdowało się w kręgu kultur germańskich, co pozostawiło trwały ślad na kulturze, języku i kuchni.
W latach 1545 – 1563 w Trydencie odbył się słynny sobór kościoła katolickiego, który miał być odpowiedzią na narastającą w Europie reformację. Sobór w Trydencie był początkiem zmian w kościele, a zarazem początkiem kontrreformacji.
Do najważniejszych zabytków w Trydencie należą:
Zamek Buonconsiglio (Castello del Buonconsiglio)
Zamek Buonconsiglio jest najważniejszym zabytkiem w mieście. Znajdujący się obrzeżach starego miasta zamek był do roku 1796 siedzibą biskupów i uchodzi za jeden z najpiękniejszych zamków miejskich na terenie całych Włoch. Zamek rozbudowany był na przestrzeni wieków, stąd rozmaite style. Średniowieczna część Castelvecchio została zbudowana w XIII wieku i przylega do renesansowego, okazałego Magno Palazzo z XVI wieku. Całość otoczona jest murem obronnym zwieńczonym okrągłymi wieżami obronnymi.
Przez zamkowe pomieszczenia poprowadzona jest trasa pokazująca chronologicznie historię zamku i jego mieszkańców. Wszystkie eksponaty są opisane, także w języku angielskim. Uwagę przykuwają gotyckie malowidła ścienne i sufitowe, freski i zewnętrzne oraz wewnętrzne loggie. Z Loggi Weneckiej rozpościera wspaniały widok na miasto oraz otaczające go szczyty.
We wieży Torre d’Aquila podziwiać można przepiękny cykl fresków „Dodici mesi”, czyli „dwanaście miesięcy”. Każdemu miesiącowi poświęcona jest scena przedstawiająca typowe dla niego sceny z życia chłopów oraz burżuazji. Podczas gdy burżuazja cieszy się i korzysta z życia, chłopi muszą ciężko pracować. Do wieży wejść można jedynie z przewodnikiem po wcześniejszym zgłoszeniu chęci obejrzenia fresków.
Katedra św. Wirgiliusza (wł. Cattedrale di San Vigilio)
Katedra św. Wirgiliusza (wł. Cattedrale di San Vigilio lub Duomo di Trento) to rzymskokatolicki kościół, który do 1802 roku był siedzibą biskupstwa trydenckiego. Budowę kościoła zlecił biskup Federico Wanga. Prace trwały ponad sto lat, a z każdym rokiem katedra zyskiwała coraz bardziej gotycki wygląd. Patronem katedry jest Wirgiliusz, trzeci biskup Trydentu, święty katolicki a według tradycji męczennik chrześcijański.
Gotycki charakter budowli dopełniają misterne elementy architektoniczne oraz rozety. Portal główny, wychodzący na plac katedralny ozdobiony jest rozetą o imponujących rozmiarach. We wnętrzu katedry znajduje się główna nawa z dwoma przejściami oraz transeptem, w którym są zlokalizowane XIV-wieczne freski przedstawiające legendę św. Juliana, a także kamienny posąg Madonny degli Annegati. Po prawej stronie od wejścia znajduje się Kaplica Krzyżowa (1682) z drewnianym krucyfiksem, u stóp którego ogłoszone były postanowienia Soboru Trydenckiego (1545-1563). Według legendy, po odczytaniu postanowień soborowych, wiszący na krzyżu Chrystus pokiwał głową na znak akceptacji postanowień.
Plac katedralny (Piazza del Duomo) i Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno)
Plac katedralny stanowi historyczne centrum miasta. Plac jest otoczony fasadami historycznych zabudowań miejskich. Na środku placu znajduje fontanna, na której szczycie znajduje się rzeźba Neptuna, boga wody, chmur i deszczu. Posąg Neptuna otoczony jest kilkunastoma mniejszymi rzeźbami różnych zwierząt wodnych. Fontannę wyrzeźbił Francesco Antonio Giongio. Wskutek licznych zniszczeń fontanna została przeniesiona do pałacu Thunów, a kopia z brązu autorstwa Davida Rigattiego trafiła na Piazza del Duomo.
Pałac Pretorio (Palazzo Pretorio)
W dawnym pałacu biskupów znajduje się dzisiaj Muzeum Diecezjalne. Palazzo Pretorio został wybudowany w IX wieku, natomiast wieża, nazywana Torre Civika została dobudowana w XIII wieku. W pomieszczeniach muzealnych można oglądać obrazy i malowidła przedstawiające sceny z Soboru Trydenckiego. Na najwyższym piętrze, w dawnych prywatnych pokojach biskupów można oglądać ornaty biskupie, flamandzkiej gobeliny oraz rekwizyty pochodzące ze skarbca katedry św. Wirgiliusza.
Rozwiń tekst