Klasztor Machairás (gr. Μονή Μαχαιρά) leży na wysokości 800 metrów na stoku góry Kiónia. Klasztor otoczony jest gęstym lasem sosnowym, co jest niewątpliwie przydatne dla wielotysięcznych rzesz pątników, którzy rok rocznie pielgrzymują do klasztoru.
Legenda mówi, że w XII wieku na miejscu dzisiejszego klasztoru znaleziona została ikona Matki Boskiej. Znaleziska tego dokonali dwaj Arabowie, uciekinierzy z Palestyny. Informacja o ikonie szybko dodała do Konstantynopola, cesarz Manuel postanowił ufundować klasztor na miejscu znaleziska.
Jak podają historyczne źródła, w 1393 klasztor stał się schronieniem dla dworu królewskiego, uciekającego przez szalejącą się w Nikozji zarazą. W roku 1892 drewniany klasztor doszczętnie się spalił, ocalała tylko ikona. Na zgliszczach wybudowano nowy, murowany klasztor, który znamy z dzisiejszych czasów. Wiele wystaw i eksponatów znajdujących się w klasztornych pomieszczeniach potwierdza ścisłe związki cypryjskiego kościoła i polityki. W jednym z pomieszczeń prezentowane są osobiste pamiątki po komendancie EOKA Grigorisie Afxentiou. EOKA, czyli Narodowa Organizacja Cypryjskich Bojowników odegrała kluczową role w procesie oderwania Cypru od korony brytyjskiej. Za klasztorem znajduje się ogromny, odlany z brązu posąg komendanta Afxentiou. Obok bohatera narodowego stoi odlew orła, zwierzęcia herbowego klasztoru. Nieco poniżej znajduje się pomnik poświęcony pamięci bojowników o wolność. Pod pomnikiem leży wiele zawsze świeżych wieńców ozdobionych szarfami w kolorze niebiesko-białym, narodowym kolorze Grecji (!). Niedaleko pomnika znajduje się grota, w której 3 marca 1957 roku komendant Afxentiou odebrał sobie życie. Wolał taką śmierć, niż oddać się w ręce Anglików.
Rozwiń tekst