Gígjökull

Gígjökull

Gígjökull to jeden z dwóch głównych jęzorów lodowca Eyjafjallajökull. Drugi to Steinholtsjökull. Eyjafjallajökull jest szóstym co do wielkości lodowcem na Islandii, pod jego pokrywą znajduje się czynny wulkan o takiej samej nazwie. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w roku 2010 i przyczyniła się do chaosu w ruchu lotniczym na półkuli północnej.
Gígjökull schodzi na wysokość 150 – 200 m. n.p.m. na północ, w kierunku doliny Markarfljót. Lodowiec charakteryzuje się wysokimi morenami bocznymi, z których rozciąga się wspaniały widok na lodowiec oraz doliny Markarfljót i Þórsmörk. U podnóża lodowca znajdowało się jezioro polodowcowe zwane Lónið. Podczas erupcji wulkanu w roku 2010 jezioro zostało wypełnione popiołem wulkanicznym i zniknęło. Zresztą cały lodowiec pokryty jest warstwą czarnych popiołów wulkanicznych i jest w kolorze szarym.
W pobliże lodowca prowadzi ścieżka, która rozpoczyna się przy drodze F249 Þórsmerkurvegur. Jest to droga szutrowa, którą można poruszać się tylko pojazdami z napędem na cztery koła. Aby dotrzeć do parkingu skąd rozpoczyna się ścieżka do lodowca Gígjökull trzeba przejechać przez klika rzek.