Buarbreen

Buarbreen

Buerbreen to lodowiec znajdujący się na zachód od miejscowości Odda. W rzeczywistości, Buerbreen jest jedynie językiem dużo większego lodowca pod nazwą Folgefonna. Język lodowca przesuwa się w kierunku doliny Buerdalen i spływa potokiem Jordalselvi do jeziora Sandvinvatnet. Z racji swego dogodnego położenia, lodowiec jest chętnie odwiedzany przez turystów, co powoduje, że szlak jest dość zatłoczony i często dochodzi do zatorów.
Informacje ogólne
Do dolnej części języka lodowca Buerbreen prowadzi oznaczona ścieżka o długości około trzech kilometrów, wędrówka kończy się na wysokości około 710 m n.p.m., to lodowca pozostało około 100 metrów. Trasa jest raczej wymagająca, w kilku miejscach trzeba wspinać się na strome skały, dostępne są liny i łańcuchy ułatwiające wspinaczkę. W pobliżu lodowca, nawet latem temperatury spadają do kilku stopni, warto więc zabrać ze sobą coś ciepłego. Na pokonanie całej trasy (tam i z powrotem) potrzeba zarezerwować przynajmniej cztery godziny czasu.
Należy pamiętać, że lodowiec cały czas jest w ruchu i przesuwa się w dół. W każdej chwili może oderwać się blok lodu, należy więc zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do lodowca.
Wejście na lodowiec bez specjalnego ekwipunku i doświadczonego przewodnika jest niebezpieczne i nie warto ryzykować. W przeszłości doszło tutaj do kilku groźnych wypadków.
Szczegółowe informacje o szlaku można znaleźć poniżej a ślad GPS w formacie gpx można pobrać tutaj.
Opis szlaku
Początkowy odcinek szlaku prowadzi szeroką utwardzoną drogą, biegnącą ponad strumieniem Jordalselvi. Po przejściu 900 metrów ścieżka skręca w prawo i zaczyna się wspinać. Droga przebiega przez las. Podłoże, skały i korzenie są mokre i śliskie, więc łatwo o upadek. Po przejściu 500 metrów do pokonania są trzy rwące potoki. Pierwszy potok należy pokonać niemalże w bród, nie ma żadnych ułatwień, trzeba skakać po wystających kamieniach. Nad drugim potokiem zbudowana została kładka, nad trzecim potokiem znajduje się wiszący most. Od teraz ścieżka przebiega po otwartych skałach, jest wąska i miejscami bardzo stroma. Co jakiś czas liny i łańcuchy ułatwiają wspinaczkę. Szlak przebiega wzdłuż rwącego potoku Jordalselvi. Po przejściu kolejnego kilometra znajdujemy się na progu oddzielającym dolinę Buerdalen od kotła lodowcowego. Stąd już tylko metry dzielą nas od celu naszej wędrówki.
Niestety podczas naszego pobytu poziom wody w kotle lodowcowym był na tyle wysoki, że jego sforsowanie było niemożliwe. Pozostało nam więc podziwianie lodowca z bezpiecznej odległości.
W dół schodzimy tą samą trasą, którą wchodziliśmy do góry.
Dojazd
Ścieżka prowadząca do lodowca zaczyna się na parkingu, w dolinie Buer. Do parkingu dojeżdża się wąską i asfaltową drogą. Parking jest stosunkowo mały i zazwyczaj przepełniony. Nie zawsze można znaleźć wolne miejsce. Przy wejściu na szlak znajduje się tablica informacyjna.
Współrzędne GPS parkingu: 60,04455 N, 6,47743 E.
Rozwiń tekst